BEOGRAD – Za nešto manje od dve nedelje izložbu o dinastiji Nemanjića u galeriji RTS, u Takovskoj ulici, videlo je nekoliko hiljada posetilaca. Izložba je posvećena istoimenoj televizijskoj seriji sa autentičnim replikama srednjovekovnih odevnih predmeta, oružja i oruđa. Svi eksponati su predstavljeni tako da hronološki prate ovu dinastiju počev od rodonačelnika Stefana Nemanje, njegovih sinova Vukana i Stefana, pa sve do njihovih naslednika. Jedan od najvažnijih eksponata je krunidbeni mač Stefana Prvovenčanog, simbolično postavljen u centru izložbenog prostora, a tu su i vladarske krune srpskih dinasta i vizantijskog cara Manojla Komnina.

Uz to posetioci imaju priliku da vide i fotografije nekih od 220 lokacija gde je snimana serija, među kojima je najviše sa Lipovice i iz Smederevske tvrđave. Za ljubitelje serije tu su posebno instalirani tableti na kojima mogu da se vide inserti iz novih epizoda.

Galerija je otvorena svakog dana od 10 do 20 časova i ulaz je slobodan.

Studenti koji su radili vest: Jana Vujačić, Katarina Brajković, Nemanja Lisinac, Miloš Škrbić i Stevan Mačkić.